Хью МакКонохі
Д-р Хью МакКонохі, спеціаліст із годівлі молочної худоби, міжнародний відділ технічної підтримки Zinpro Corporation

Переклад та адаптація: Михайло Бойко, ТОВ «Зінпро Україна»

В більшості випадків кульгавість у молочних корів викликають ураження ратиць трьох основних типів: виразки підошви, ламініт неінфекційного характеру, а також інфекційний пальцевий дерматит. Покращення стану ратиць за рахунок зменшення кількості таких уражень має першочергове значення, особливо в транзитний період. Прискіпливість до здоров’я ратиць полегшує перебіг транзитного періоду і сприяє росту загальних показників продуктивності поголів’я.

Транзитний період є одним з найскладніших етапів продуктивного циклу молочних корів. Вживання необхідних заходів забезпечує більш плавний перехід до лактації й піку молочної продуктивності, швидке відновлення статевої охоти у тварин, і у підсумку збільшення рентабельності підприємства. Спеціалістам компанії Zinpro добре відомо про особливості утримання корів транзитної групи, а також про позитивні результати від зниження рівня захворюваності та покращення загального стану їхнього здоров’я.

Кульгавість – це гостра проблема, яка впливає на показники здоров’я та продуктивності поголів’я (особливо транзитної групи). Саме тому ми радимо підійти до питання боротьби із кульгавістю з усією відповідальністю. Транзитний період пов’язаний із високим ризиком для здоров’я ратиць: наслідком утримання корів у неналежних умовах найчастіше стає розвиток уражень копит на етапі лактації.

Чому проблема кульгавості особливо актуальна в транзитний період?

Показники корів наприкінці транзитного періоду залежать від здоров’я ратиць. Навіть незначні прояви кульгавості можуть викликати низку проблем, що як правило, впливає на споживання сухої речовини (СР). Для кульгавих корів притаманне зниження споживання CР у сухостійний і транзитний періоди. Всі тварини, які страждають на кульгавість у транзитний період, втрачають значну частку своєї ваги з початком лактації. Високий рівень захворюваності в транзитний період супроводжується зменшенням споживання СР. Для тварин із здоровими ратицями властиве активне споживання кормів, тривалий час лежання, збільшення молочної продуктивності та показників відтворення. Профілактика кульгавості у транзитний період сприяє значному зростанню рентабельності.

Скорочення випадків кульгавості в транзитний період

Незалежно від обраної стратегії, вирішальну роль у боротьбі з кульгавістю у корів транзитної групи відіграє профілактика. Головним завданням є забезпечення належного здоров'я ратиць у всіх тварин до періоду сухостою. Досягти цієї мети можна лише за умови регулярного виявлення корів з оцінкою руху 3 і 4 бали та проведення планової функціональної обрізки всіх корів за один місяць до запуску (мал. 1). Хворі корови підлягають інтенсивному лікуванню.

kulgavist_900_445

Обрізка ратиць у корів першої лактації перед отеленням провадиться за наявності випадків кульгавості, зареєстрованих на початку першої лактації. Обрізання ратиць у нетелів можлива не пізніше, ніж за 6-8 тижнів до першого отелення.

Що стосується приміщень для утримання корів транзитної групи, важливо пам’ятати: не дивлячись на те, що у господарствах з цілорічним отеленням площа для утримання сухостійних корів не має перевищувати 15% від площі для дійних корів у перерахунку на одну голову. Через це приміщення проходить кожна сухостійна корова і умови утримання в ньому визначають її майбутнє здоров’я та продуктивність. Проектувати приміщення для корів транзитної групи потрібно з запасом, оскільки спрогнозувати точну кількість тварин не завжди можливо. Для господарств із сезонним отеленням транзитний період має ще більше значення, оскільки їм випадає лише один шанс на рік зробити все правильно.


Зручні стійла й тривале перебування в положенні лежачи допомагають зберегти внутрішні структури копит, тому необхідно забезпечити:

  1. щонайменше одне стійло на корову або простір для лежання в разі розміщення на глибокій підстилці площею не менше 10 м2;
  2. відповідність габаритів стійла розміру корови;
  3. вільний простір біля кормового столу не менше ніж 76 см на голову;
  4. ефективні засоби боротьби з тепловим стресом в літній період;
  5. вільний доступ до копитних ванн належного розміру.;

Вірний вибір мікроелементів для досягнення результатів

На додаток до створення максимально комфортних умов утримання, для корів транзитної групи важливо забезпечити коректний раціон, включно з введенням необхідних мікроелементів. Поширений певний міф про те, що потреба корів у мікроелементах знижується із завершенням періоду лактації. Внутрішньоутробний розвиток теляти пов'язаний зі значними змінами в організмі матері, зокрема такими, що впливають на вим'я. І всі процеси відбуваються за участю мікроелементів. Якщо для формування кісток і шкірного покриву необхідні головним чином білки та макроелементи, то саме мікроелементи забезпечують структурну цілісність.

Результати досліджень показують, що правильне джерело і вивірене дозування мікроелементів у раціоні корів транзитної групи сприяють зниженню рівня захворюваності в цей період, а також покращують вироблення молока та здоров'я ратиць у перші 10 тижнів лактації. Введення необхідної кількості мікроелементів у раціон сприяє зміцненню імунітету тварин. Сильний імунітет вимагає менших енергетичних витрат для захисту організму. Як результат, більше глюкози доступно для зростання надоїв, посилення репродуктивної функції та підтримки здоров'я ратиць. Доведено, що застосування амінокислотних комплексів Zinpro Performance Minerals® покращує стан ратиць у корів за рахунок оптимізації рівня глюкози. Цей результат пояснюється унікальним механізмом засвоєння мікроелементів через транспортери амінокислот.

Чимало господарств ділять корів на групи раннього і пізнього сухостою, причому корови раннього сухостою отримують найдешевші премікси. Вибір на користь більш якісних комплексів для годівлі тварин допомагає скоротити число проблем і закладає основу для покращень у транзитний період, забезпечуючи довгострокові результати і безумовну окупність витрат.

Аналіз даних як спосіб боротьби з кульгавістю в транзитний період

Щоб зменшити наслідки кульгавості в транзитній групі, компанія Zinpro оновила та розширила функціональні можливості додатка FirstStep®, призначеного для комплексної оцінки стану копит і формування звітів для господарств молочної галузі. Програма є неоціненною перевагою для консультантів і дає змогу аналізувати різноманітні чинники, що спричиняють ураження копит. Вона містить рекомендації щодо поліпшення здоров'я ратиць і зниження пов'язаних із кульгавістю витрат. До того ж FirstStep® містить у собі настанови з оцінювання руху, графік і методику обрізання копит, правила проведення копитних ванн, аналіз зовнішніх чинників, наприклад, поверхні підлогових покриттів у галереях і планування стійл, а також методи виявлення уражень копит і план годівлі.

Проведення оцінювання корів у транзитний період спрямоване на виявлення ризиків, аналіз діючих виробничих приміщень підприємства та пошук рішень з точки зору найкращих умов утримання для корів цієї групи. Водночас програма дає змогу провести розрахунок показників продуктивності на початку лактації. Окрім молочної продуктивності оцінюється поширеність розвитку таких захворювань, як затримання послідів, метрити та зміщення сичугів.

За підсумком аналізу складається докладний звіт із зазначенням основних питань, що потребують уваги. З його допомогою виробники можуть зосередитися на тих нюансах роботи, що забезпечать зростання прибутку, а також визначити порядок необхідних змін для зростання продуктивності, багато з яких можуть бути зовсім незначними та такими, що легко реалізуються.