Про ефективні інструменти покращення якості тушки, що впроваджуються, починаючи від вирощування птиці й до її навішування в забійному цеху

LeoLinares
Михайло Коваль, ТОВ «Зінпро Україна»

Покупець, купляючи тушку птиці, завжди зауважує на зовнішній вигляд продукції, тож, відповідно, обирає гарну, неушкоджену тушку. Є інструменти, що дозволяють збільшити кількість кондиційної тушки та зменшити її вибракування, що дозволить підприємствам уникнути зайвих витрат.

Навішування

Навішування тушки — важливий процес, який також впливає на якість кінцевої продукції. Від навішування до оглушення має пройти 15–60 с. Це мусить бути пряма лінія, тьмяне синє світло в приміщенні, щоб забезпечити птиці спокій та уникнути стресів.

Оглушення птиці

Існує чимало досліджень щодо впливу якості оглушення на ушкодження тушки. Було встановлено: чим більша частота оглушення, тим менше буде дефектів, пов’язаних з ушкодженням тушки (рис.).

Першим органом, що потрапить у воду внаслідок оглушення, має бути голова. На виробництві має бути встановлена спеціальна планка, що підготує птицю до занурення. Якщо цього немає і струм проходитиме через крило або грудку, у цих місцях з’являться крововиливи.

vplyv_chactoty_oglushennya
Знекровлення

Процес знекровлення повинен тривати не більше як 150–180 с. Обов’язково треба тримати леза завжди гострими. За користування тупими лезами коагуляція відбувається швидше, а процес знекровлення — довше. Щоб найкраще проходило знекровлення, треба перерізати всі судини на шиї у курки. Різати треба в зоні сонної та яремної вен. Птиця повинна бути непритомною до моменту настання смерті. Приміщення має освітлюватися синім тьмяним світлом.

У Європі фактично знекровлюють уже мертву птицю застосуванням газу для її оглушення.

Зниження вибракування тушки до нуля

Методологія Zinpro® Perfect Carcass® Tool потребує наявності секційного столу, на якому проводять оцінювання всіх дефектів тушки, й підготовленого та навченого персоналу, який аналізуватиме ураження.

Тушку надрізають. Перший надріз — це перевірка точкових крововиливів. Як правило, точкові крововиливи на стегні трапляються у двох випадках: неправильно налаштоване обладнання для оглушення птиці, наявність мікотоксинів у кормі.

Другий надріз роблять для перевірки якості грудки.

Останній надріз роблять для перевірки кісток і суглобів. Таким чином ми перевіряємо якість раціону птиці й роботу її кишківника, бо всі ці порушення відбиваються на кістяку.

Вади шкіри

Залежно від кольору подряпини на шкірі та форми ми можемо зрозуміти, коли це сталося. Жовті подряпини — під час прорідження птиці або в процесі вирощування птиці. Також це може бути наслідком того, що по ній стрибала інша птиця в пташнику. Червоні — це свіжі, що говорить про те, що при вилові птиці вона перебувала не в належному положенні.

Целюліт свідчить про наявність бактерії, яка потрапила під шкіру й почала розмножуватись. Таку тушку треба вибракувати, тому що вона має загрозу життю людини.

Вади судинної системи

За виявлення на надрізі свіжих крововиливів можемо дійти висновку, що з птицею поводились необережно, пошкодили її під час транспортування.

Помилки в проєктуванні забійного цеху призводять до виникнення синців у птиці через неналагоджену роботу обладнання.

Від моменту, коли стався крововилив, і його загоєння проходить близько п’яти днів. Залежно кольору крововиливу ви розумієте, коли утворилась та чи інша вада і намагаєтесь на майбутнє її запобігти.

Певні типи крововиливу гомілки утворюються під час вилову. Темно-червоне забарвлення рани говорить про це. Якби травма сталася під час навішування, то рана була б іншою.

Крововилив і травми крила показують, що ця птиця постраждала і під час вирощування, і в процесі вилову й на навішуванні.

Травми «червоне око» виникають через розриви судин у птиці найчастіше через те, що птиця сильно махала крилами. Знову таки, це можливо за неправильного проєктування забійного цеху. Також такі травми можливі в час вилову й проріджування.

Вади кісток

Переломи крила теж часто трапитися під час забою. Крило на фото зліва, що має червоне забарвлення, було зламане під час навішування. Причину треба усувати, працюючи з персоналом на цьому процесі. Друге, світле крило, зламали вже після забою. Це вже наслідок роботи й налаштувань забійних ліній.

Некроз голівки стегна виникає через неправильну годів- лю птиці та внаслідок порушення роботи її кишківника. Такий суглоб у птиці болітиме, вона майже не вставатиме, тому її легко виявити в стаді й вчасно вжити заходи з усунення причини виникнення цієї проблеми.

Міопатії

Найчастіше міопатії можна виявити у високопродуктивної птиці. Кількість судин у грудці та м’язових волокон лишається, але їх товщина збільшується. Щоб кисню потрапити від судини до термінальної частини м’яза, потрібен час. Коли кисню поступає недостатньо, утворюється «дерев’яна грудка». Такий продукт вибраковують.

Аби не допустити розвитку такої вади, слід зменшити темп росту птиці, додати до її раціону антиоксиданти.

Зелена грудка виникає, коли мало простору для роз- витку між малим і великим м’язом грудей. Стався розрив судини, що спровокувало крововилив. І зелена грудка виникає там, де птицю виловлювали в пташнику за інтенсивного освітлення й персонал поводився з нею грубо.

Як знизити частоту дефектів тушки

Досліджено, що крововиливів у птиці спостерігається менше в країнах Близького Сходу, ніж у країнах Європи. Це пов’язано з тим, що в країнах Близького Сходу все ще застосовують електричний струм для оглушення птиці, на відміну від Європи, де застосовують газ. Також птиця має набагато менші середньодобові прирости.

Також установлено, що в країнах Європи в рази частіше трапляються міопатії у птиці. Причиною цього є те, що у Європі бройлери ростуть значно швидше, ніж на Близькому Сході.

Якість тушки напряму залежить від шкіри птиці та її похідних. Основні похідні шкіри — це слизові обо- лонки дихальних шляхів і кишківника. Запобігти розвитку «дірявого кишківника» можна шляхом покращення мікрофлори кишківника та регуляції рецептур.

Велику роль у цьому відіграє цинк. Ми можемо додавати велику кількість неорганічного цинку до раціону, але це не усуне проблему через наявність антагоністів у кормі. Тому можемо цинк «сховати» в амінокислоту й дати належну його кількість птиці. Це сприятиме покращенню стану шкіри птиці, оболонку судин робитиме міцнішою, а також кістяк. Установлено, що вартість дефектів тушки на кожні 100 тис. голів птиці без додавання препарату Availa Zn становила 12 018 євро. А вартість дефектів на кожні 100 тис. голів птиці з додаванням Availa Zn — 8073 євро. Додаючи Availa Zn вдалося досягти зниження втрат від дефектів тушки на 33%.